Opis
Prawie 2 kilogramy – tyle ważyły resztki krowiego łańcucha które pozostały na szyi Skazy, gdy trafił do schroniska po śmierci swego „opiekuna”. Sam łańcuch trzeba było odciąć podczas interwencji przecinakiem, ponieważ pies nie pozwalał do siebie podejść.
Skaza w chwili przyjęcia do schroniska
Do azylu przywieziono go w opłakanym stanie psychicznym i fizycznym. Spanikowany, nieufny, agresywny wobec personelu schroniska, z licznymi wyłysieniami skóry i obciętym ogonem. Przez pierwsze tygodnie w momentach niepewności na wszelki wypadek warczał, a dostarczane mu do boksu przez pracowników i wolontariuszy smakołyki zjadał ostrożnie w bezpiecznej odległości. Pierwsze spacery i rozpieszczanie podniebienia psiaka przyniosły wkrótce zaskakujące rezultaty.
Zanim zdążył poprawić się stan skóry i sierści Skazy, jego charakter ulegał diametralnej przemianie. Obecnie psiak cieszy się z wizyty każdej osoby, która zbliża się do jego boksu. Na widok znajomych wolontariuszy psiak śmieje się całym sobą, merdając wesoło krótkim ogonkiem, i czeka na smaczki lub upragniony spacer. Gdy znajdzie się na zewnątrz, grzecznie spaceruje na smyczy, uszczęśliwiony zarówno z powodu przechadzki, jak i obecności człowieka. Przepełniony entuzjazmem potrafi zachęcać do biegu lub oprzeć łapki na prowadzącym go opiekunie w oczekiwaniu na smaczki lub głaskanko 🙂 Na widok innych psów jest przyjaźnie podekscytowany, nie wykazując wobec nich agresji. Podczas wspólnego spaceru z innym czterołapym, spokojnie przyjmuje jego obecność. Także wobec obcych, nieznanych mu osób jest ufny i grzecznie się wobec nich odnosi, akceptując bez sprzeciwu głaskanie.
Przed Skazą jeszcze diagnoza i leczenie, które pozwoliłaby poprawić jakość jego skóry, oraz zabieg kastracji, który został odsunięty w czasie aż psiak odzyska równowagę fizyczną i psychiczną. Mimo to już teraz szukamy dla Skazy domu z opiekunami, którzy znając jego historię, pokazaliby mu, jak powinno wyglądać życie psa u boku człowieka i wreszcie odpowiednio o niego zadbali. Skaza zasługuje na to jak żaden inny pies.
Kontakt do wolontariusza: tel. 601 446 752; 605 43 77 86