Back to ADOPTOWANE

Piorun

P 17/05/22
PRZYBLIŻONA DATA UR: 2019
WIELKOŚĆ: ŚREDNI WIĘKSZY
KASTRACJA: TAK
W SCHRONISKU: OD MAJA 2022
W TYPIE OWCZARKA BELGIJSKIEGO MALINOIS

Kategoria:

Opis

Piorun został oddany do schroniska z powodu problemów osobistych właściciela. Nie jest tak łatwo wkraść się do jego serca, trzeba sobie na to zasłużyć – najlepiej długimi spacerami, a i dobre przysmaki również są w cenie. Niech siwy pyszczek Was nie zmyli! Piorun to zwinna psina. Czasem wydaje się, że porusza się tak szybko, że ludzkie oko nie jest w stanie za nim nadążyć, ale w końcu to belgijska krew! Mimo niebywałych zdolności do zaginania czasoprzestrzeni Piorun nie ma w zwyczaju nadwyrężać cierpliwości swoich opiekunów – na smyczy chodzi bardzo ładnie, spokojnie penetrując okolicę i słuchając wtedy, kiedy prosi się go o uwagę.

Piorun ma trochę na bakier z innymi psami. Kiedy któryś znajdzie się zbyt blisko, potrafi go solidnie obszczekać. Najprawdopodobniej umiejętnie przeprowadzona socjalizacja pomoże mu nabrać umiejętności towarzyskich. Nie polecamy go jednak do domu z innymi zwierzętami.

Jak już wspomniałam, na początku znajomości z nową osobą Piorun nie lubi wchodzić w bezpośrednie interakcje i niechciany dotyk może go stresować. Kiedy jednak nawiąże z kimś relacje, potrafi być wylewny, a nawet szturchać opiekuna nosem, prosząc tym samym o delikatne smyranie po pyszczku.

To pies dla doświadczonego opiekuna, którego myśli będą biec (z naciskiem na biec) piorunowym torem. Życie z psiakiem w typie malinois może dać w kość, ponieważ wymaga od człowieka odczytywania sygnałów, które mogą trwać ułamki sekund. Ukradkowe spojrzenie, napięcie ciała, krótkie warknięcie – wyłapywanie tych krótkich momentów i “zgrywanie się” z nimi będzie miało znaczący wpływ na relację i komfort życia z Piorunem. Początkujący “piesoman” raczej nie będzie w stanie sprostać temu wyzwaniu, co może być bardzo frustrujące zarówno dla niego, jak i dla psiaka. Piorun może reagować nerwowo na stresujące go sytuacje, z tego względu nie będzie dobrym kompanem dla dzieci. Trzeba liczyć się także z tym, że dużym wyzwaniem byłoby zamieszkanie z nim w pełnym bodźców centrum miasta – ta psina zdecydowanie lepiej odnajdzie się w spokojnej okolicy.

Piorun będzie cudownym kompanem dla osób, które szukają w psie bliskiego towarzysza. Jestem przekonana, że – o ile jego potrzeby zostaną zrozumiane i zaspokojone – bardzo zwiąże się ze swoim opiekunem i stworzy z nim piękną głęboką relację.

Kontakt do wolontariuszy: 690842908 (OIa), 601446752 (Krzysztof), 605 437786 (Arek)