Back to DUŻE PSY

Festyn

FESTYN P 148/05/22
PRZYBLIŻONA DATA URODZENIA: 2021
WIELKOŚĆ: DUŻY
KASTRACJA: OCZEKUJE
W SCHRONISKU OD MAJA 2022

Kategoria:

Opis

Imię Festyna kojarzy się z weselem, świętem, zabawą… Czasem radości i żartów. Wyjątkowo dobrze odzwierciedla młodzieńczy charakter naszego swawolnika, odsuwając w zapomnienie tragiczne zdarzenie z jego życia.

Idylliczny obrazek: młode małżeństwo, dwóch kilkuletnich synów oraz kilkunastomiesięczna córka, a przy ich boku wesoło brykający kundelek… Życie, które mogło być sielanką, zostało nagle przerwane jedną nieroztropną decyzją podjętą za kołem samochodu. Makabryczny wypadek i śmierć rodziców osierocił nie tylko małe dzieci, ale i Festyna, skazując go na bezdomność w schroniskowym boksie.

Przyjeżdżając do nas, nie wiedział i nie rozumiał, co się stało. Nie popadł jednak w apatię, nie schował się w kącie budy, a wręcz przeciwnie – był zafascynowany nowym otoczeniem, a każdą nową osobę witał euforyczną radością. Na pierwsze spacery poza schronisko wybiegał z tak ogromnym entuzjazmem, że trudno było go utrzymać na smyczy – parł przed siebie z siłą lokomotywy, jakby chciał sprawdzić, co ciekawego kryje się za tym zakrętem, za następnym… Wydawało się wręcz, że towarzyszący mu człowiek jest zbędnym balastem, a oferowane mu smaczki czy kontakt zupełnie go nie obchodzą.

Dziś po początkowym rozproszeniu Festyn zaczyna zwracać większą uwagę na swego opiekuna, jedynak trzeba już wykazać się inicjatywą, by podtrzymać jego zainteresowanie, ucząc go, że współpraca z nami przynosi same korzyści. Brak interakcji z nim na spacerach sprawia, że znów zamienia się w miniciągnik, a – wierzcie nam – „zmęczyć” się go nie da. Samo zaspokojenie potrzeby ruchu prowadzi w ślepą uliczkę, sprawiając, że psiak nie przestaje być energiczny, a na dodatek staje się tylko coraz wytrzymalszy i tym trudniejszy do opanowania.

Festyn szuka opiekuna doświadczonego i myślącego, który zapanuje nad jego żywiołowością i nauczy go życia w społeczeństwie. Osoby, która prawidłowo zbuduje z nim relacje i poradzi sobie w sytuacjach podbramkowych, gdy za wszelką cenę będzie próbował postawić na swoim. Ten młody psiak przypomina obecnie rozbrykanego nastolatka po trudnych przeżyciach, który potrzebuje życiowego przewodnika.

Kontakt do wolontariusza: 603395158 (Rafał); 880480743 (Kamila)