Back to DUŻE PSY

Alex

ALEX P 77/06/23
PRZYBLIŻONA DATA URODZENIA: 2019
WIELKOŚĆ: DUŻY
KASTRACJA: OCZEKUJE
W SCHRONISKU OD: CZERWCA 2023
RASA: OWCZAREK NIEMIECKI

Kategoria:

Opis

Alex trafił do nas w niejasnych okolicznościach. Jego właściciele w wieku emerytalnym zawiadomili schronisko, że nie radzą sobie z przebywającym u nich owczarkiem. Pies miał u nich mieszkać od szczeniaka i nagle stać się agresywny. Aleks został przez nich zamknięty w łazience i tak oczekiwał na przyjazd inspektorów. Pies był skrajnie sfrustrowany, co pogłębiło jeszcze przewiezienie go do nieznanego mu środowiska i zamknięcie w boksie na dwutygodniowej kwarantannie.

Obecnie Alex nie zachowuje się jednak jak pies, który od szczeniaka przebywał w miejskim środowisku. Dziwi go dosłownie wszystko – przejeżdżający rower, samochód, idący pies czy przesuwający się na horyzoncie obiekt. Staje wówczas jak wryty i z uwagą obserwuje świat wokół. Mimo że trafił do nas w zużytej obroży, nie potrafi chodzić na luźniej smyczy. Jest chaotyczny, pełen targających nim emocji, oszołomiony otaczającą go rzeczywistością. Trudno nam sobie wyobrazić, by tak energiczny, gwałtowny psiak, który ekscytuje się na widok wszystkiego, co mija, był pod opieką osób w zaawansowanym wieku. Zakładamy więc, że jego zachowania agresywne wynikały z rosnącej frustracji, braku możliwości spożytkowania rozpierającej go energii, a być może także dyskomfortu związanego z kręgosłupem. Alex jest bowiem psem rasowym (na co ma stosowną „pieczątkę” w uchu), czego efektem zdeformowana sylwetka z mocno obniżonymi tylnymi łapami. Możemy tylko przypuszczać, jak w momentach, gdy miał dolegliwości bólowe, uciążliwe musiało być dla niego schodzenie z mieszkania na trzecim piętrze, skąd został odebrany.

Mimo trudnych początków w schronisku obecnie Alex jest w stanie stopić swoim spojrzeniem każde serce. To zadziwiająco kontaktowy psiak, który co kilka kroków odwraca się za siebie, sprawdzając, czy opiekun podąża za nim. Rzuca wówczas za siebie bezbronne spojrzenia, jakby szukając w opiekunie wsparcia i zapewnienia, że odtąd będzie już tylko lepiej. Z pewnością będzie wspaniałym kompanem do wspólnych zabaw lub ćwiczeń. To bardzo wrażliwy i delikatny psiak, dla którego schronisko jest prawdziwą męczarnią, bo ze swoją delikatnością odczuwa je jako szczególnie opresywne. Brakuje mu kontaktu z człowiekiem, wspólnego spędzania czasu, a przed wszystkim oparcia i stabilizacji. Szukamy zatem dla Alexa osoby zrównoważonej, empatycznej, a przede wszystkim posiadającej wiedzę o psach. Najlepszy dla naszego przyjaciela byłby dom z ogrodem lub mieszkanie, gdzie nie musiałby pokonywać dużej ilości schodów. Koniecznie trzeba Alexowi zapewnić odpowiednią ilość spacerów, bo sfrustrowany będzie szukał możliwości wyładowania energii w niepożądany sposób.

Zachowania agresywne u Alexa zostały sprowokowane przez samego człowieka, więc rozsądny opiekun będzie potrafił ich nie wywoływać. Ten „dobry pies”, bo na taki przydomek zasłużył sobie wśród wolontariuszy, dotąd miał pecha spotykać na swojej drodze ludzi bez umiejętności w opiece nad czterołapymi. Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Kontakt do wolontariuszy: 601 976 965; 605 43 77 86