Back to ADOPTOWANE

Stefan

STEFAN P 54/05/18
PRZYBLIŻONA DATA URODZENIA: 2013
WIELKOŚĆ: ŚREDNI WIĘKSZY
KASTRACJA: TAK
W SCHRONISKU OD: MAJ 2018

Kategoria:

Opis

Stefan to około siedmioletni psiak, który w krakowskim azylu zamieszkuje już od 2018 roku, po tym jak został złapany przez inspektorów schroniska podczas przechadzki ulicami Krakowa. W wyprawie towarzyszył mu kolega – Staszek. Niestety od dwóch lat nikt się po nich nie zgłosił, a wśród potencjalnych adoptujących nie wzbudzają one dużego zainteresowania.

Po przybyciu do schroniska psy mogą zachowywać się przeróżnie. Niektóre są bardzo wystraszone i potrzebują czasu, by zaadaptować się do nowych warunków. Są też takie, które stosunkowo szybko przyzwyczajają się do nowego miejsca zamieszkania i akceptują swój los. Do tej grupy psiaków należy właśnie Stefan. Psiak naprawdę szybko zaakceptował swoje nowe miejsce zamieszkania i warunki w nim panujące. Od samego początku Stefan pozytywnie reagował na człowieka i nigdy nie przejawiał jakichkolwiek zachowań agresywnych.

Stefan trafił do boksu razem ze swoim kolegą Staszkiem. Psiaki zostały razem znalezione i widać było, że mają ze sobą świetny kontakt. Wesoły Stefan był oparciem dla nieco bardziej wycofanego Staszka. Z tego powodu pracownicy schroniska postanowili uczynić z psiaków „dwupak”. Oznacza to, że psy mogą opuścić schronisko jedynie pod warunkiem, że trafią do jednego domu. Ten warunek nie jest już aktualny. Nadal pragniemy, by psiaki znalazły wspólnego właściciela, ale zdajemy sobie sprawę, że adopcja dwóch psów na raz jest wyzwaniem, którego tylko nieliczni chcą się podjąć. Dlatego podjęliśmy trudną decyzję o rozdzieleniu chłopaków. Nie chcemy, by za schroniskowymi kratami spędziły resztę swojego życia, a lat im nie ubywa. Poza tym Staszek nie potrzebuje już wsparcia Stefana tak jak kiedyś. Przez dwa lata spędzone w schronisku oba psy bardzo otworzyły się na kontakt z człowiekiem i nie potrzebują już swojego towarzystwa, by miło spędzić czas na wybiegu czy spacerze.

W te wakacje minie rok, odkąd los wreszcie uśmiechnął się do chłopaków. Znalazły dom razem i zostały adoptowane chwilę po zapoznaniu. Jednak ich szczęście nie trwało długo. Zostały zwrócone następnego dnia, a za oficjalny powód ich powrotu podano „naszczekanie na teściową”. Byli właściciele nie zdecydowali się na kontakt z behawiorystą czy wolontariuszem opiekującym się psiakami. Staszkowi i Stefanowi dano 24h na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia i zupełnie obcych im ludzi.

W ciągu dwóch lat odkąd Staszek i Stefan mieszkają w schronisku, przez ich boks przewinęło się bardzo dużo psów. Z wszystkimi mieli świetny kontakt. Dlatego Stefan z pewnością będzie mógł trafić do domu, w którym mieszka już inny psi rezydent. W takim przypadku zachęcamy jednak do wspólnego spaceru, podczas którego psiaki będą miały okazję się zapoznać. Nie wiemy jednak, jaki jest stosunek Stefana do kotów.

Stefan jest nauczony chodzenia na smyczy, chociaż ma tendencję do parcia naprzód zwłaszcza tuż po wyjściu z boksu. Psiak uwielbia spacery, podczas których bardzo chętnie obwąchuje wszelkie napotkane na swojej drodze krzaczki. Na mijane psy nie zwraca uwagi. Ze Stefanem można również wybrać się na wybieg. Tam bardzo chętnie oddaje się aportowaniu piłeczek i podejmuje próby prześcignięcia Staszka, co niestety rzadko mu się udaje. Po udanej zabawie Stefan bardzo chętnie przychodzi do wolontariusza, by dostać swoją dzienną dawkę głaskania. Psiak jest typem pieszczocha, który uwielbia być blisko człowieka.

Ze względu na swoje pokojowe usposobienie Stefan jest często wybierany do udziału w różnych akcjach mających na celu promowanie podopiecznych schroniska. Jedna z najgłośniejszych akcji została przeprowadzona przez markę Vigo Kombucha, która wyprodukowała specjalną serię swoich napojów z pyszczkiem Stefana (oraz Staszka) na etykiecie. Kombuchę reklamowaną przez Stefana można było kupić w zeszłe wakacje, ale akcja jest prowadzona dalej. W tym roku kolejne psiaki zachęcały do zakupu tego napoju. Więcej o inicjatywie można znaleźć na Instagramie @projektdzok.

W tym momencie jeszcze raz chcemy przypomnieć, że nadal oczywiście szukamy rodziny, która zdecydowałaby się na adopcję dwóch dotąd nierozłącznych przyjaciół Staszka i Stefana. Jednak w przypadku zainteresowania jedynie Stefanem również zachęcamy do kontaktu i zapraszamy na wspólny spacer. Dla tego psiaka szukamy rodziny prowadzącej raczej aktywny tryb życia, aczkolwiek Stefan nie będzie miał nic przeciwko temu, jeśli będzie mógł wylegiwać się na sofie po kilka godzin dziennie. Ze względu na jego niezwykle spokojny i przyjacielski charakter polecamy go również do rodzin posiadających dzieci. Mamy nadzieję, że tym razem los się do niego uśmiechanie, a psiak szybko znajdzie swoją nową rodzinę.

Kontakt do wolontariusza: Justyna 605 988 388, Magda 608 526 783