Back to MAŁE PSY

Piasek

PIASEK P 31/12/19
PRZYBLIŻONA DATA UR.: 2017 r.
WIELKOŚĆ: ŚREDNIA
KASTRACJA: TAK
W SCHRONISKU OD GRUDNIA 2019 r.

Kategoria:

Opis

Piasek do schroniska trafił w grudniu 2019 roku wraz z kilkunastoma innymi psami pozostawiony w oknie życia. Zarówno on, jak i cała reszta przyjętych wraz z nim psów była, a część wciąż jest, psami dzikimi. Zanim trafiły do schroniska, żyły pozostawione same sobie bez kontaktu z człowiekiem, w konsekwencji czego psiaki są wycofane, wystraszone i bardzo nieufne.

Piasek jest jednym z psów, które stosunkowo najszybciej poczyniły postępy. Wciąż wymaga ogromu pracy, ale małymi krokami udaje nam się coraz bardziej oswajać go z ludźmi i przygotowywać do przyszłej adopcji. Na nasz widok nie ucieka już w najdalszy kąt boksu, a wręcz przeciwnie podchodzi do krat, coraz śmielej macha ogonem i z ciekawością wypatruje znajomych wolontariuszy. Pracujemy nad chodzeniem na smyczy, czego do tej pory nie znał i co do momentu pojawienia się w schronisku było dla niego nowością. Początki spacerowania nie były łatwe, gdyż przerażony nieznaną sobie sytuacją przegryzał niemal każdą założoną mu smycz w kilkanaście sekund. Teraz, gdy zrozumiał, że zakładanie smyczy nie wiąże się z niczym innym jak wyjście na spacer, takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, ale wciąż nie można mieć pewności, że nagle czymś wystraszony i zaskoczony nie spróbuje ucieczki. Trzeba mieć to na uwadze, biorąc go na spacer i prowadzić na bardzo wytrzymałej, grubej smyczy albo łańcuszku.

Piasek najlepiej czułby się w domu z innym, miłym, spokojnym i dobrze socjalizowanym psem, przy którym byłby pewniejszy i który pomógłby mu w aklimatyzacji w nowym otoczeniu. W schronisku bardzo duże postępy poczynił właśnie po zamieszkaniu z dwoma innymi, bardzo przyjacielskimi i kontaktowymi psami, które podpatruje i od których uczy się socjalizacji i zachowania wobec człowieka. Jeśli chodzi o kontakty z ludźmi to pomimo sporych postępów wciąż jeszcze troszkę obawia się dotyku człowieka i ostrożnie pozwala na głaskanie, ale widać, że jest psiakiem ciekawym i przyjaźnie nastawionym do człowieka. Z każdym spacerem poznajemy się coraz lepiej i pozwala nam na coraz więcej, ale potrzeba jeszcze trochę czasu, cierpliwości i smakołyków, żeby całkowicie go przekonać, że ze strony człowieka nic mu nie grozi.

Dla Piaska szukamy spokojnego, cierpliwego i odpowiedzialnego opiekuna, który będzie miał na uwadze, że jest to pies, który wcześniej nie miał za dużego kontaktu z człowiekiem i może upłynąć trochę czasu zanim mu zaufa i zbuduje z nim więź. Osoba chętna na adopcję musi być również przygotowana na wielokrotne odwiedziny psiaka w schronisku, a być może również konsultację behawiorystyczną. Niemiej jednak jesteśmy przekonani, że warto, gdyż satysfakcja z sukcesów z pracy z takim psem jest ogromna i nie ma nic piękniejszego od widoku psa, który odpowiednio traktowany i kochany diametralnie się zmienia i zaczyna ufać człowiekowi.

Kontakt do wolontariuszy: Magda 608-526-783, Justyna 605-988-388