Back to ŚREDNIE PSY

Manuel

MANUEL P 105/12/18

PRZYBLIŻONA DATA URODZENIA: 2014

WIELKOŚĆ: ŚREDNI MNIEJSZY

KASTRACJA: TAK

W SCHRONISKU OD: GRUDZIEŃ 2018

Kategoria:

Opis

Manuel został znaleziony w skórzanej obroży i w ten sposób zaczęło się jego życie w schronisku. Niestety bardzo ciężko mu się tutaj odnaleźć; jest bardzo zestresowany obecnością innych psów, zabiegami weterynaryjnymi oraz ludźmi, których dopiero co poznał.
Z każdym dniem czuje się jednak coraz lepiej i widać jak zaczyna nabierać zaufania do swoich opiekunów. Nie wiemy nic o jego przeszłości, lecz mogła nie być kolorowa.

Po bliższym poznaniu Manuel okazuje się być uroczym psiakiem, który jest zwyczajnie zagubiony w tłumie innych psów. Poza boksem przechodzi ogromną metamorfozę – rozluźnia się, zaczyna machać ogonem i prosić o smakołyki. Coraz częściej nieśmiało podchodzi również po to, aby go trochę pogłaskać. Nie jest jednak nachalny, na spacerach z zainteresowaniem obwąchuje otoczenie i jest całkowicie pochłonięty swoimi sprawami. Widać, że to pies, który szuka kontaktu z ludźmi, ale jeszcze nie za bardzo wie, jak dokładnie to robić.
Nadaje się raczej na psiego jedynaka – w boksie co prawda mieszka z dwoma kolegami, lecz widać, że ich towarzystwo nie jest dla niego do końca komfortowe; zbyt energiczni kompani zdają się zbytnio go przytłaczać i denerwować. Najszczęśliwszy będzie jako jedyne oczko w głowie swoich właścicieli.

Manuel wymaga właściciela doświadczonego, który będzie chciał z nim pracować i pomóc mu nabrać pewności siebie w sytuacjach, które na tę chwilę są dla niego źródłem stresu. Zdarza się mu ciągnąć na smyczy – nie robi tego jednak bardzo uparcie czy z dużą siłą. Czasem szczeka na inne psy, przeważnie w sytuacjach, które go niepokoją. Podobnie zachowuje się w boksie, gdy widzi, że inne psy wychodzą na spacer.

W sytuacjach, które Manuela denerwują, należy wykazywać się spokojem i cierpliwością, aby pokazać mu, że nic złego się nie dzieje. Czasem wystarczy kucnąć obok niego i zacząć mówić delikatnym głosem – w większości przypadków to wszystko czego potrzebuje, żeby się uspokoić. Jest to jednak jego cecha, nad którą zdecydowanie będzie trzeba popracować i na którą przyszły właściciel musi być przygotowany.

Manuel szuka empatycznego człowieka, który okaże mu zrozumienie i nie będzie dodatkowo podsycał jego lęków. Nie dogada się on z osobą, która zbyt często podnosi głos albo która chce uzyskać coś od niego siłą. Z powodu charakteru Manuela raczej szukamy mu domu bez małych dzieci. Starsze, jeśli będą pochodzić do tego psiaka z odpowiednią delikatnością, szybko zaskarbią sobie jego sympatię. Może mieszkać w mieszkaniu, w domu, nie robi mu to różnicy – nie jest psiakiem, który jest bardzo aktywny. Jedyne, co jest mu niezbędne, to kontakt z człowiekiem. Przed adopcją zalecamy spacer zapoznawczy, który pozwoli Manuelowi nabyć zaufania do przyszłego właściciela.

Przez kraty boksu może wydawać się szczekliwy i zdystansowany, ale wystarczy przejść się z nim na wybieg, aby zmienić co do niego zdanie. Manuel odkrywa wtedy swoje prawdziwe oblicze: jest delikatny, wesoły, lubi towarzystwo ludzi. Potrzebuje on najzwyczajniej czasu oraz kogoś, kto nie skreśli go z powodu słabego pierwszego wrażenia. On również potrzebuje miłości i na pewno się odwdzięczy, jeśli ktoś zdecyduje się go nią obdarzyć.

Kontakt do wolontariuszki: Daria 604 714 174